Počet chytrých domácností v Česku roste. Skoro celý dům lze ovládat několika kliknutími

Přibližně 90 tisíc českých domácností je v současné době spravováno pomocí aplikací napojených na internet. Toto číslo se navíc neustále zvyšuje. Jen za poslední čtyři roky se totiž prodej chytrých systémů podle statistik zčtyřnásobil. Domácnost lze tak díky nim ovládat pomocí několika kliknutí na chytrém telefonu.

Podle odborníků si Češi nejčastěji pořizují chytrá topení a bezpečnostní systémy. Napojit lze ale samozřejmě i další součásti domova, například stínicí techniku. Takové řešení má mnoho výhod:

  • Pohodlné ovládání. Není třeba vytahovat či stahovat každou předokenní roletu či venkovní žaluzii zvlášť. Pokud jsou vybaveny elektrickým pohonem a napojeny na centrální systém, stačí jedno kliknutí a vše probíhá najednou.
  • Kombinace stínicí techniky s garážovými vraty. Do systému lze zahrnout také vrata, která je možné naprogramovat a samozřejmě také kontrolovat podle potřeby.
  • Bezpečnost. Systém stínicí techniky lze při nepřítomnosti naprogramovat tak, aby se sám vytahoval či stahoval. Například během dovolené tak budou žaluzie či rolety střídavě vytažené a stažené. Zloděje tipujícího si dům či byt k vykradení pak nenapadne, že je dům či byt prázdný. Tímto způsobem lze navíc ovládat i vnitřní či vnější osvětlení. Vše lze navíc samozřejmě propojit s elektronickými zabezpečovacími systémy, které bezpečnost ještě zvýší.
  • Vnitřní pohoda, úspory a ekologie. Inteligentní systém dokáže reagovat i na změny počasí. Pokud čidla zaznamenají například zvedající se vítr, automaticky nastaví lamely žaluzií tak, aby se nepoškodily. Stejně tak mohou čidla spustit žaluzie či rolety v závislosti na intenzitě slunečního svitu. Zabrání tak nutnosti drahého a energeticky náročného klimatizování.
  • Variabilnost systémů. Montáž těchto prvků není vyhrazena jen novostavbám. Přizpůsobit jim lze i starší domy či byty. Stačí pouze rozšířit stávající elektroinstalaci o bezdrátové řešení.
Chytrá domácnost - ovladač prvků.

 

Podzimní akce

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.