
I když se počet slunečných hodin pohybuje mezi listopadem a únorem pouze mezi 30 a 90 za měsíc, moderní technologie záření umí efektivně využít. Pomocí solárních kolektorů lze takto získanou energií například ohřívat vodu, nebo si doma přitápět. Mezi hlavní pozitiva patří nejen ekologičtější přístup k životnímu prostředí, ale především nemalé finanční úspory.
Následující tipy představují účinné způsoby, jak v zimě využít solární energii k vytápění, či ohřevu vody:
- Jižní a jihozápadní strany domů vystavovat při jasných dnech slunci co nejvíce. Takzvaným skleníkovým efektem mohou takto orientované fasády získat až 50 % tepla. Především to znamená nechat vytažené žaluzie či rolety. Kolem domu by také neměly být větší předměty, které slunci zbytečně stíní, například zaparkovaná větší auta.
- Fototermické kolektory, jejichž účinnost je až 80 %, pomohou vytopit interiér a ohřát vodu za minimálními náklady.
- Nezapomenout na tepelnou izolaci oken. Samozřejmostí musí být v první řadě moderní, kvalitní okna, nejlépe doplněná předokenním roletami. Zabraňují únikům tepla, přirozeně regulují teplotu v interiéru a představují také účinný bezpečnostní prvek. V zimě, kdy je kvůli častému svícení dobře vidět dovnitř, navíc vytvářejí potřebné soukromí. Elektrický pohon a světelná čidla, kterými lze stínicí techniku vybavit, automaticky rolety stáhnou v závislosti na nastavených podmínkách.
Kromě vytápění lze využít energii získanou ze slunce i na výrobu levné a ekologické elektřiny pomocí fotovoltaických panelů. Použity mohou být jako záložní, nebo doplňkové zdroje. Nejen, že také pomohou ušetřit, ale navíc zvýší bezpečnost vaší domácnosti:
- Fotovoltaické panely, jejichž účinnost se pohybuje kolem 15 %, lze využít například k levnému napájení notebooků, telefonů, LED osvětlení nebo WiFi sítí. Jsou navíc snadno instalovatelné, například na balkónové zábradlí či střechu.
- Fotovoltaika může ovládat mnoho domácích komponentů, jako jsou garážová vrata, brány nebo stínicí technika.
- V případě vybavení solárního systému akumulátorem může soustava fungovat jako pomocný záložní zdroj při výpadku elektrické energie. V zimě takové situace vznikají například kvůli pádu stromu na vedení nebo silnému mrazu. Kompletně celou domácnost sice neobslouží, klíčové systémy ale zůstanou funkční.