Zimní údržba auta a garáže: pár hodin práce ušetří spoustu problémů i peněz

Se stále chladnějším počasím je třeba myslet na zimní přípravu aut a garáže. Každé zanedbání se totiž může snadno vymstít. Motorista, který svému vozu nedopřeje ani základní péči, může mít problémy s jeho nastartováním nebo může být pokutován kvůli chybějícím zimním pneumatikám. Nepořádek v garáži může mít zase za následek například pád nepotřebných věcí na auto a jeho poškození.

V následujících řádcích přinášíme základní tipy, jak přečkat zimu s autem bez zbytečných potíží.

Začněte pečlivým úklidem garáže. Nenechávejte v ní nic, co tam nepatří

Garáž má proti venkovnímu parkování řadu výhod. V zimě ochrání auto před mrazem a sněhem, celoročně pak proti zlodějům. Platí však, že garáž musí být před násilným vniknutím dobře zabezpečená, především kvalitními vraty, a to nejlépe sekčními. Ta plní kromě bezpečnostní také tepelně-izolační funkci, když v zimě zabraňují unikání tepla a naopak průniku chladu dovnitř. Garáži je však nutné dopřát alespoň základní péči, díky které lze předejít spoustě problémů:

 • Předsezónní úklid. Do garáže správně patří jen auto a jeho příslušenství. Pokud je to možné, odstraňte z ní například sportovní potřeby nebo zahradní nářadí.
 • Pravidelný úklid. Důležité je především pravidelné vytírání. Slaná břečka nachytaná na podvozek v garáži rychle roztaje, všude zateče a negativně působí nejen na samotný vůz, ale také na garáž a její příslušenství. Pravidelně kontrolujte i odtokové kanálky, zda nejsou zanesené štěrkem a dalšími nečistotami.
 • Kontrola větrání. U nevytápěných garáží zkontrolujte čistotu větracích mřížek, u vytápěných pak vzduchotechniku, která se o větrání stará. Její nefunkčnost může mít nebezpečné následky například v podobě špatného odvádění výbušných benzinových par.
 • Péče o garážová vrata. Pozornost věnujte především gumovému těsnění, které je v přímém kontaktu s podlahou a vodicím lištám, které udržujte přiměřeně promazané. Pečliví buďte zvláště, pokud máte garáž blízko silnice a vrata jsou pravidelně znečištěná od provozu.
 • Kontrola dálkového ovládání. Pokud jsou vrata vybavena elektrickým pohonem s ovládáním na dálku, je třeba v něm zkontrolovat baterie. Pokud jsou slabší, preventivně je vyměňte.
 • Pokud se vám zdá, že vrata nefungují tak, jak by měla, zavolejte na jejich opravu raději odborníky. Amatérské pokusy mohou skončit poškozením a navíc ztrátou záruky.

Údržba auta není složitá. Chce jen trochu času

Na vaší pečlivosti závisí, jak bude auto v zimě jezdit. Následující rady představují naprosté minimum, co by měl motorista před zimou absolvovat:

 • Nazutí zimních pneumatik. Mezi 1. listopadem a 31. březnem jsou povinné, když je na silnici souvislá vrstva sněhu či námraza. Minimální hloubka dezénu musí být 4 milimetry.
 • Umytí a konzervace karosérie. Pečlivě ji opláchněte autošampónem a nakonzervujte, včetně plastových dílů. Zvláštní pozornost zaslouží podvozek, který v zimě trpí nejvíce. Gumové části, jako těsnění kolem dveří, nakonzervujte vhodnými prostředky.
 • Výměna stěračů. Stěrače jsou v zimě potřeba mnohem více než v létě.
 • Kontrola akumulátoru. Na jeho stavu do velké míry závisí, jestli motor v mrazech nastartuje. Nechte ho proto zkontrolovat a případně dobít.
 • Kontrola provozních kapalin, která se týká především chladiče a ostřikovačů.
 • Promazání zámků. Promažte je speciálním olejem a zkontrolujte funkčnost.
Zimní údržba garáže

 

Podzimní akce

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.