Chytrá domácnost v zimě ušetří tisíce korun za energie. Domov navíc pomůže ochránit

Až o desítky procent rostou během zimy náklady na domácnost. Může na to především dlouhodobé svícení a vytápění běžící často bez přestávky. V posledních letech však stále více získávají na oblibě takzvané chytré domácnosti, řízené elektronicky. Ty podle odborníků naopak dokáží ušetřit více než 30 % nákladů za energie. Od roku 2014 se jejich počet v Evropě více než ztrojnásobil.

Následující řádky Vám poradí, jakým způsobem domácnost vybavit tak, aby během zimních měsíců chytře spořila.

Topení propojte se stínicí technikou

  • Inteligentně řízený může být v první řadě vytápěcí systém. Nastavit lze samostatně teplotu v každé místnosti. Teplotní čidla pak mohou spouštět či vypínat topení na základě aktuálního počasí. Systém umí naprogramovat také spouštění na určitou dobu. Topí se tak skutečně jen ve chvíli, kdy je to potřeba.
  • Na systém lze připojit i stínicí technika jako předokenní rolety či venkovní žaluzie. Světelná čidla pak rozpoznají, že vysvitlo slunce, a rolety či žaluzie vytáhnou. Interiér se tak ohřeje díky slunečnímu svitu. V případě poklesu teplot se stínicí technika stáhne a naopak pomáhá s izolací interiéru.
  • Podobně lze na centrální systém napojit i garážová vrata. Otevírat a zavírat se tak budou jen na dobu nezbytně nutnou pro vyjetí. Díky tomu nebude docházet k tepelným ztrátám kvůli dlouhému větrání.
  • Polohu rolet, žaluzií či vrat lze kdykoliv zjistit pomocí tabletu či smartphonu. Člověk má tím pádem vždy jistotu, že nic nezapomněl zavřít, či naopak otevřít.
  • Pomocí tabletu či smartphonu lze stínicí techniku i dálkově ovládat. Střídavě vytažené a stažené rolety či žaluzie tak budí zdání, že doma někdo je, čímž odradí případné zloděje.
  • Společnost Lomax v tomto ohledu nabízí až do 28. února 2018 speciální akci – pokud zakoupíte 5 a více kusů předokenních rolet nebo venkovních žaluzií s motorem Somfy iO, získáte k nim zdarma aplikaci Somfy Connexoon® Window.
Domovní příslušenství LOMAX lze propojit s chytrou domácností.

Na osvětlení lze ušetřit tisíce. Vše zařídí čidla

  • Během krátkých dnů v zimních měsících rostou také náklady za svícení. Problém to představuje zvláště v rodinných domech, kdy zapomenuté rozsvícené světlo svítí i několik hodin. Pokud se během zimy taková situace několikrát zopakuje, účet za elektřinu je zbytečně vysoký.
  • Pokud jsou světla napojena na chytrou domácnost, starosti tohoto druhu odpadají. Čidla totiž rozsvítí vždy pouze v případě, že v místnosti někdo je. Jakmile přestanou pohyb registrovat, automaticky zhasínají.
  • V případě napojení osvětlení na centrální systém je navíc možné světla pomocí tabletu či smartphonu kontrolovat. Uživatel má tak přehled, zda se v pokojích svítí, či ne.
  • Systém má i nezanedbatelný bezpečnostní aspekt. Umí totiž světla na dálku zapnout či vypnout. Během zimní dovolené tak uživatel může náhodně několikrát na chvíli rozsvítit, čímž opět vzbudí dojem, že je někdo doma. Případný zloděj obhlížející objekty vhodné k vykradení tak dům či byt nechá na pokoji.
Domovní příslušenství LOMAX lze propojit s chytrou domácností.

 

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.