Do 5 let by mělo v Česku být 15 % chytrých domácností. Chytře ovládat lze například stínicí techniku

Až 15 procent takzvaných inteligentních domácností by podle odborníků mohlo v Česku být do roku 2022. Dnes jsou to přitom necelá 4 procenta. V evropském žebříčku se Česká republika pohybuje na konci druhé desítky, v rámci zemí Visegrádské čtyřky jsme však první. Velké oblibě se tyto systémy těší mezi mladými lidmi mezi 25 a 34 lety. Mezi uživateli jich je přibližně třetina.

Jednou ze součástí domácnosti, kterou lze tímto způsobem ovládat, je stínicí technika. Ovládání například pomocí mobilního telefonu či tabletu může ročně na vytápění či chlazení interiéru ušetřit až tisíce korun.

Předokenní rolety: chrání před teplem i zloději

  • Interiér budov se v létě nejvíce zahřívá přes okna. Regulovat tento stav pomohou inteligentně řízené předokenní rolety. Podle teploty a intenzity slunečního svitu se díky speciálním čidlům samy spustí či vytáhnou. V zimě zase zabrání tepelným únikům – až 30 % tepla totiž uniká přes okna.
  • Naprogramovat lze navíc i automatické vytahování a stahování na určitou dobu. Zvláště v létě pak dům se střídavě uzavřenými či vytaženými roletami působí obydleným dojmem, i když jsou jeho obyvatelé třeba na dovolené. Tento fakt může odradit takzvané tipaře, kteří hledají dočasně prázdné domy k vykradení.
  • Stažená roleta představuje díky promyšlené konstrukci s bezpečnostními článkovými pružinami účinnou překážku proti vniknutí dovnitř. Takto vybavenou roletu je velmi složité mechanicky zdvihnout.
  • Moderní rolety pomáhají snižovat také pronikání hluku do interiéru, a to až o 16 decibelů. Vnitřní pohoda se tím podstatně zvyšuje.
Prvky LOMAX jsou vhodné pro chytrou domácnost.

Venkovní žaluzie se samy nastaví podle slunečního svitu

  • Účinně lze teplotu v místnostech regulovat také pomocí venkovních žaluzií. Ty zadrží až 94 % tepelné energie ještě před vstupem dovnitř a odstíní až 80 % světelného záření. Díky tomu není nutné mít neustále puštěnou klimatizaci. V zimě zase pomáhají zadržovat teplo uvnitř.
  • Inteligentně nastavitelné mohou být přímo i lamely, které se pomocí čidel otevírají či zavírají podle aktuálních podmínek. Interiér tedy podle potřeby chladí nebo ohřívají, regulují světlo a tím zvyšují vnitřní pohodu.
  • Programovatelné vytažení či uzavření je možné i v případě žaluzií. Také ony pomáhají budit dojem, že uvnitř domu někdo je, a tím pádem odrazovat případné zloděje.
Prvky LOMAX jsou vhodné pro chytrou domácnost.

Garážová vrata zabrání tepelným ztrátám a zabezpečí dům

  • Nemalý vliv na úspory na chlazení či vytápění mají také garážová vrata. Moderní výrobky dokáží garáž izolovat tak, aby se zbytečně neochlazovala či nezahřívala, a tím pádem negativně neovlivňovala i ostatní části domu.
  • Bezpečnost je u moderních vrat na nejvyšší možné úrovni. Účinně brání mechanickému průniku dovnitř, zabezpečit je lze i elektronicky.
  • Vrata lze ovládat i dálkově, což podstatně zvyšuje komfort obsluhy. Ovladače poslední generace jsou navíc vybaveny i kontrolkami, které majitele informují, zda jsou vrata otevřená či zavřená. Například na dovolené tak odpadají starosti, zda někdo nenechal otevřeno.
Prvky LOMAX jsou vhodné pro chytrou domácnost.

 

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.