Jak umýt venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie v létě udrží v interiéru příjemné klima a v zimě ušetří část nákladů na vytápění. Navíc elegantně dotvoří vzhled vašeho domu. Pro zachování jejich vzhledu a funkčnosti je však klíčová pravidelná údržba. Jak umývat žaluzie, jak často a jak při čištění postupovat? To se dozvíte v našem článku.

Jak často umývat venkovní žaluzie

Aby byly předokenní neboli venkovní žaluzie ozdobou vašeho domu a sloužily vám dlouho a spolehlivě, je potřeba je umýt alespoň dvakrát do roka, ideálně vždy na začátku jara a koncem léta. Ale pozor! Než se do mytí žaluzií pustíte, měli byste zkontrolovat technický stav všech mechanických částí. 

Čemu věnovat péči před samotným mytím 

Jednotlivé součásti venkovních žaluzií je potřeba před mytím důkladně prohlédnout. Které to jsou?

 • Motorický pohon by měl fungovat bez problémů a plynule, bez zadrhávání, skřípotu či vrzání.
 • Vodicí lišty nesmí být příliš znečištěné a už vůbec ne poškozené.
 • Dálkové ovládání (pokud je součástí výbavy) musí být plně funkční a nesmí mít slabé baterie.
   

Ve finále byste měli také zkontrolovat naklápění lamel, zda k sobě doléhají a jsou zcela rovnoběžné.

Muž kontroluje venkovní lamely
Jednotlivé součásti venkovních žaluzií je potřeba před mytím důkladně zkontrolovat.

Jaké čisticí prostředky zvolit

Při čištění stínicí techniky se vyhněte jakýmkoli agresivním chemickým přípravkům a ani silně usazenou špínu se nesnažte odstranit pomocí čisticí pasty, písku či drátěnky. Mohli byste je poškrábat a poničit dekor žaluzií. Lamely umývejte pouze mýdlovou vodou a jemným hadříkem nebo houbičkou.

Jak postupovat při mytí venkovních žaluzií

A nyní tedy k samotnému návodu, jak vyčistit žaluzie. Budou vám k tomu stačit tři až čtyři jednoduché kroky:

 • Jsou lamely silně zaprášené? Před opláchnutím odstraňte nánosy prachu vysavačem.
 • Uveďte lamely do sklopené polohy a opláchněte je vlažnou vodou. Můžete je opláchnout i vysokotlakým čističem, ale v tom případě ho nastavte na minimální tlak, abyste se vyhnuli poškození povrchu lamel. 
 • Jakmile máte žaluzie opláchnuté, vezměte houbičku či hadřík a mýdlovou vodou očistěte jednotlivě všechny lamely i vodicí lišty.
 • Hotovo? Nyní žaluzie znovu opláchněte, abyste je zbavili zbytků mýdlové vody… a máte zase na půl roku pokoj.
   
Oplachování venkovních žaluzií
Jakmile máte žaluzie opláchnuté, vezměte houbičku či hadřík a mýdlovou vodou očistěte jednotlivě všechny lamely i vodicí lišty.


Pokud při mytí či kontrole žaluzií zjistíte problém závažnější povahy, nesnažte se ho napravit sami, ale obraťte se na profesionální servis, abyste neodborným zásahem předokenní žaluzie nepoškodili.

Teprve si venkovní žaluzie vybíráte? Pokud vám záleží na spolehlivé kvalitě, dlouhé životnosti a noblesním designu, vybírejte z venkovních žaluzií LOMAX. Společnost LOMAX je na trhu přes 30 let a je největším českým výrobcem stínicí techniky. 

Neváhejte nám poslat nezávaznou poptávku. Do 3 dnů se vám ozveme, na osobní schůzce poradíme s výběrem, zdarma zaměříme a naceníme, vyrobíme a domluvíme termín montáže tak, abyste si mohli vaše nové žaluzie užívat bez starostí.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, LOMAX 

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.