Nová zelená úsporám 2022 má několik příjemných novinek

Realizujete novostavbu rodinného domu, nebo se chystáte na rekonstrukci toho stávajícího? Pak určitě neopomeňte zvážit žádost v dotačním programu Nová zelená úsporám. Podmínky se v jeho dosud poslední etapě výrazně zlepšily, takže váš rodinný rozpočet může ušetřit i statisíce. Na co se dotace Nová zelená úsporám vztahují, jaké nové výhody přináší a jak podat žádost?

Dotační program pro snižování emisí

Dotační program Nová zelená úsporám je ve své současné podobě spuštěný od roku 2014 a jeho hlavním cílem je snižování energetické náročnosti budov, emisí skleníkových plynů a dalších látek, které znečišťují životní prostředí. 

Na všechny tyto aspekty mají vliv vnější části domu, jako jsou okna, dveře nebo zateplení stavby, ale i to, jaké máte v domě vytápění nebo jak nakládáte s šedou a dešťovou vodou. Legislativa je v těchto ohledech, zvlášť u novostaveb, stále striktnější, ale Nová zelená úsporám může tyto nepříjemnosti zmírnit.

Jaké změny doznala Nová zelená úsporám po roce 2021?

Velkou změnou v této etapě dotačního programu je možnost poskytnutí dotací pro majitele a společenství vlastníků bytových domů kdekoliv v České republice. Ti tak mohou kromě výstavby nového bytového domu, jeho zateplení nebo výměny oken ušetřit i na výsadbě zeleně před domem nebo ve vnitrobloku. Pokud máte trvalý pobyt na své chatě nebo chalupě, kde plánujete stavební úpravy, lze nově o příspěvek požádat i pro tento rekreační objekt

Novinkou je také sloučení s programem Dešťovka, který podporuje dotace na efektivní záchyt dešťové a šedé vody, nebo jednorázový příspěvek 30 000,– Kč na jednu dobíjecí stanici pro elektromobily, přičemž je možné požádat maximálně o dvě.

Mladá rodina před vchodovými dveřmi do rodinného domu
Program Nová zelená úsporám můžete použít i na pořízení nových oken či vchodových dveří.

Vyšší příspěvky i bonusy za kombinaci úsporných opatření

Velmi příjemnou změnou jsou i vyšší částky možných příspěvků nebo bonusy za slučování úsporných opatření. Dotace na zateplení domu se zvyšuje o 20 %, na výstavbu rodinného domu o 50 000,– Kč. Pokud zkombinujete více úsporných opatření dohromady, dostanete navíc bonus 10 000,- Kč za každou kombinaci, bytové domy dokonce 20 000,– Kč (kombinace jsou vybrané, ne libovolné).

Na co se Nová zelená úsporám vztahuje?

 • novostavba rodinného nebo bytového domu s nízkou energetickou náročností
 • zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah
 • výměna neekologických kotlů na tuhá paliva
 • fotovoltaické systémy
 • efektivní zachytávání dešťové a odpadní vody
 • solární panely a tepelná čerpadla pro ohřev teplé vody
 • zelené střechy, výsadba zeleně u bytových domů
 • řízené větrání a rekuperace
 • dobíjecí stanice pro elektromobily
 • projektová dokumentace
Muž stahuje venkovní žaluzie pomocí dálkového ovládání
Dotaci lze získat i na venkovní žaluzie s motorickým ovládáním, které taktéž přispívají k vyšší tepelné izolaci domu.

Dotace na okna a dveře nebo venkovní žaluzie

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete samozřejmě zažádat o dotace na plastová okna, ale i okna z jiných materiálů s odpovídajícími tepelně izolačními vlastnostmi, nebo vchodové dveře, které hrají významnou roli v úspoře výdajů za energie domácnosti. Program se vztahuje také na stínicí techniku, kam spadají například předokenní rolety nebo venkovní žaluzie, protože se také velkým dílem zasluhují o tepelnou izolaci domu. Současná etapa programu nabízí nové a lepší podmínky možného příspěvku: 

 • 1 000,– Kč/m2 pro ruční a motorické ovládání stínění bez automatizace
 • 1 500,– Kč/m2 pro automatické ovládání stínění
 • 1 500,– Kč/m2 pro stínicí techniku bytových domů bez rozdílu typu ovládání

Jak podat žádost o dotaci?

Příjem žádostí upraveného programu Nová zelená úsporám začal v říjnu 2021 a vztahuje se na úsporná opatření provedená od 1. 1. 2021. Pokud jste tedy provedli výměnu oken už loni, nezoufejte, můžete požádat o dotace na okna zpětně. Vzhledem k tomu, že vše zastřešuje Ministerstvo životního prostředí, které šetří naše lesy, není možné poslat žádost poštou nebo ji doručit osobně, lze ji podat pouze elektronicky s doložením patřičných dokumentů, které jsou uvedeny v Závazných pokynech programu. 

Žádost za vás může podat také firma, která má na starosti stavbu nebo danou dílčí část, musí být však zaregistrovaná v seznamu specialistů Nové zelené úsporám. V současnosti je předpokládaný nejzazší termín, do kdy se s programem počítá, stanoven do roku 2030.

Řešíte novostavbu pasivního domu nebo rekonstrukci a chcete vědět, jaká okna, dveře nebo stínicí technika bude představovat nejvyšší standardy pro jeho perfektní izolaci, aby nedocházelo ke zbytečným tepelným ztrátám? Obraťte se na vašeho nejbližšího prodejce, který vám poradí a probere s vámi vaše očekávání.  

Zdroj fotografií: Depositphotos, Lomax


 

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.