Okna, dveře, garážová vrata, ale i zdi nebo střecha. To všechno jsou místa, přes která v zimním období může unikat nemálo drahocenného tepla. Účinným řešením bývá komplexní zateplení, musí být ale udělané s rozmyslem. Důležité je také přerušení takzvaných tepelných mostů, tedy míst s většími tepelnými toky než okolí. Ani sebelepší dveře nebo okna totiž nezabrání ztrátám v momentě, kdy teplo uniká třeba spárami nebo přes rohy.
Oknům pomůže více skel i stínicí technika
- Až 30 % celkové tepelné ztráty domu mohou způsobit okna. Staré či nekvalitní výrobky mohou mít součinitele prostupu tepla až 5,8. Platné české normy přitom jako doporučenou hodnotu uvádí 1,2.
- Výrazně eliminovat úniky pomůže stínicí technika, zejména předokenní rolety. Kvalitní výrobky dokáží úniky snížit až o desítky procent. Úspory pak v případě větších staveb mohou dosahovat až tisíců korun za topnou sezónu.
- Jako účinné řešení se ukázalo také takzvané pokovení skel v oknech, které tepelnou energii odráží zpátky do místnosti. U nejmodernějších řešení s trojskly může součinitel prostupu tepla dosahovat téměř poloviny doporučované hodnoty. Úniky jsou tedy omezeny na naprosté minimum.
U dveří záleží hlavně na těsnění a montáži
- Nemalý vliv na tepelné ztráty mají také vchodové dveře. Jednou z jejich nejdůležitějších součástí ovlivňujících účinnost je paradoxně těsnění v ceně několika desítek korun. Po celém obvodu musí dokonale doléhat k rámu. Pokud těsnění odstává, výsledkem je unikající teplo, v horším případě dokonce průvan chladného vzduchu. Samotná oprava je přitom snadná a dá se zvládnout celoročně – nalepení nového těsnění je otázka minut.
- Doporučená hodnota součinitele prostupu tepla je v případě dveří stejná jako u oken, tedy 1,2. Skvělých výsledků dosahují nejen klasické dřevěné, ale i dveře vyrobené z hliníku, u kterých se podařilo minimalizovat takzvané tepelné mosty. Díky tomu a také faktu, že mají minimální nároky na údržbu, jsou u tuzemských zákazníků čím dál oblíbenější.
- V případě koupě nových dveří je tedy důležitá nejen jejich konstrukce a výrobní kvalita, ale i finální montáž přímo na místě. Odborné firmy jsou ale zárukou toho, že vše dopadne, jak má.
Garáž by zcela izolována být neměla. Kvůli výfukovým plynům musí větrat
- Přestože garážová vrata mají doporučený součinitel vyšší, konkrétně 2,3, kvalitní výrobky dosahují hodnot kolem 1,2, tedy stejných, jako okna a dveře. Pro správnou izolaci je klíčová polyuretanová pěna, kterou jsou vyplněny jednotlivé sekce. Neméně důležitá je pak obvodová izolace a také přerušení tepelných mostů, například mezi jednotlivými sekcemi.
- Klíčovou roli hrají také rozměry vrat. Je samozřejmé, že odlišné hodnoty bude vykazovat vjezd do malé garáže v rodinném domě a velká vrata například u podzemních garáží kancelářské budovy.
- Naprostá izolace ale není vždy žádoucí. Zatímco v případě rodinných domů, kde garáž často navazuje na obytné prostory, je dobrá izolace jeden ze základních požadavků, u velkých podzemních garáží je kvůli velkému množství zaparkovaných aut prioritou především dobré větrání. Do vrat se tak instalují průduchy zajišťující správnou cirkulaci vzduchu.
Důležitá je i střecha a fasáda. Přes ně teplo uniká také
- Přes nezateplené obvodové zdi může unikat až 25 % tepelné energie. Dvaceticentimetrová vrstva polystyrenu přitom takový únik dokáže snížit až o 85 %.
- Až 15 % tepla dokáže propustit špatně izolovaná střecha. Nejhůře na tom bývají starší domy, jejichž střechy jsou velké a členité, například kvůli vikýřům či různým výstupkům. Odborníci proto doporučují konstrukčně jednoduchá řešení, například střechy zcela rovné nebo s nízkým sklonem.
- O účinnou izolaci se postarají speciální materiály namontované například kolem střešních krokví nebo na parozábranu. Vyplatí se také izolovat podlahu nevytápěné půdy nebo strop.