Venkovní žaluzie LOMAX staví na funkci efektivního pasivního chlazení interiéru

Extrémní letní teploty nemusí nutně znamenat nesnesitelné vedro v bytě či kanceláři. Řešením je využití venkovních žaluzií, které odstíní až 94 % tepelné energie. Fungují i jako prvek pasivního chlazení, když efektivně brání přehřívání interiéru.

Extrémně tropické léto 

 • Podle studie evropského programu Copernicus byl letošní červen celosvětově vůbec nejteplejším v celé historii měření. Teplotu přitom meteorologové zaznamenávají od roku 1880.
 • Podobně na tom byla i Česká republika, podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byl totiž letos v červnu překonán doposud rekordní rok 2003, když průměrná teplota byla o 1,3 °C vyšší.
 • Nejen v období velkých veder jsou proto ideálním prvkem pro nastolení optimálního klimatu v domácnosti či kanceláři venkovní žaluzie. Kromě samotného zastínění totiž oplývají i funkcí pasivního chlazení, čímž zabraňují přehřívání interiéru.
 • Spolehlivě tak v celé řadě případů nahradí klasickou klimatizaci, která představuje nejen vysokou investici, ale také vysušuje vzduch v místnosti. Při neopatrném používání pak může způsobit i nepříjemnosti v podobě rýmy či letní angíny.
Prvky LOMAX umožňují pasivní chlazení staveb.

 

Podstata pasivního chlazení

 • Klíčovým prvkem pasivního chlazení i venkovních žaluzií LOMAX je jejich schopnost maximálního zastínění. Zavřené totiž zadrží až 94 % tepelné energie. Ve výsledku jsou tak skoro 10x účinnější než žaluzie vnitřní.
 • Vnitřní žaluzie sice vytvoří stín, většinu tepla však pustí skrz sklo do interiéru, ten se tak poté přehřívá. Z hlediska samotné teploty hovoří statistiky o tom, že venkovní žaluzie mohou teplotu v místnosti snížit až o 10 stupňů.
 • Právě eliminace možného přehřátí místnosti je hlavní podstatou funkce pasivního chlazení u žaluzií. Díky tomu, že je daná místnost v celkovém stínu, se tak zároveň neohřívá například její vybavení a uživatel může i bez použití aktivních chladících prvků dosáhnout v interiéru tzv. tepelné pohody.
 • V případě využití dlažby v horkých letních měsících uživatel navíc ocení, že při zastínění podlaha příjemně chladí.

Efektivitu zvyšuje osazení čidly

 • Další velký bonus pak představuje osazení stínění speciálními čidly, která rozpoznají, zda je nutné místnost kvůli přemíře slunečních paprsků zastínit či při zatažené obloze pustit do interiéru potřebné světlo.
 • Uživatel si přitom může vybrat, zda chce díky celkové automatizaci naplno využít možností pasivního chlazení nebo se spokojí s možností ovládat stínicí techniku na dálku například pomocí tabletu či chytrého telefonu. V takovém případě s ní může manipulovat prakticky odkudkoliv.
 • Společnost LOMAX nabízí ve svém portfoliu venkovních žaluzií hned čtyři typy lamel ve třech různých tvarech. Zatím poslední novinkou je lamela Z70, která oplývá nejlepšími možnými vlastnostmi z hlediska odstínění, díky menší šířce zároveň působí jemnějším a luxusnějším dojmem.
 • Montáž venkovní stínicí techniky je zároveň rychlá, snadná, cenově dostupná a zajistí pasivní chlazení bez jakýchkoliv dalších nákladů. Pobyt v domě, kanceláři či bytu tak bude i při extrémních venkovních teplotách pokaždé příjemný.

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.