Den stínicí techniky: Proč se žaluzie a rolety vyplatí nám i planetě

U příležitosti začátku jara slavíme 21. března také „Global Shading Day“ (Světový den stínicí techniky), s cílem upozornit veřejnost a politiky na lidské, ekologické a ekonomické přínosy stínicí techniky. Společně se sílícími slunečními paprsky slunce za okny se také blíží doba spuštěných klimatizací v domácnostech a kancelářích, které se stávají čím dál větším ekologickým i ekonomickým rizikem. Oslavte tento den společně s LOMAXem a pořiďte si raději venkovní žaluzie, screenové rolety či předokenní rolety do konce března 2024 za snížené ceny.

Stínicí technika pomůže v boji se žroutem energie

Vonkajšie žalúzie
Venkovní žaluzie v parném létě nepustí dovnitř slunce a zajistí v objektu příjemné klima.

Budovy v Evropě se stávají největšími spotřebiteli energie, proto je automatizovaná stínicí technika více a více důležitým prvkem pro ochranu budov před přehříváním a snižováním tak spotřeby klimatizace. Klimatizace se stávají jedním z hlavních tahounů globální poptávky po elektřině,“ tvrdí zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA). Zastřešující organizace evropského oboru stínicí techniky (ES-SO) proto usiluje o zavedení povinné stínicí techniky v rámci evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD).

„Při porovnání klimatizace a stínicí techniky jako řešení pro snížení přehřívání v budovách ukazuje, že automatizovaná stínicí technika může snížit spotřebu energie budov až o 60 % do roku 2050,“ poukazuje totiž studie společnosti Guidehouse. (Společnost Guidehouse je mezinárodní poradenská firma, která zaměřuje na řešení komplexních problémů a výzev ve veřejném i soukromém sektoru, včetně energetiky.)

Úspora emisí i nákladů

Stiahnuté vonkajšie rolety
Venkovní okenní rolety v létě zabraňují přehřívání budov a hodí se pro novostavby i rekonstrukce.

Stínicí technika zvyšuje pohodlí, produktivitu a zdraví obyvatel budov. V současnosti je ale stínicí technikou vybaveno méně než 50 % budov v EU. Studie Guidehouse analyzovala dva scénáře: první beze změn a druhý s preferovaným scénářem, kde by všechny budovy potřebující klimatizaci byly vybaveny automatizovanou stínící technikou. Preferovaný scénář by mohl do roku 2050 ušetřit emise až 100 Mt a náklady 14,6 miliard EUR ročně na investicích a spotřebě energie na chlazení prostor do roku 2050. 

Světový den stínicí techniky se dívá na problém energetické zátěže klimatizace jako celek, který se týká i nás. Venkovní žaluzie, rolety či screenové rolety si může pořídit téměř každý – montáž je totiž možná nejen u novostaveb, ale i při rekonstrukcích. Oblíbené jsou navíc nejen pro svou schopnost regulovat expozici denního světla, ale také zabránit přehřívání budovy a snížit její závislost na klimatizaci. Díky stínicí technice si tak zajistíte nejen svůj vlastní komfort, ale s odstupem času vám poděkuje i vaše peněženka

Nyní si navíc můžete stínicí techniku pořídit za zvýhodněné ceny.do konce března 2024 totiž v LOMAXu běží akce Ceny vzhůru nohama, během které máte možnost získat venkovní rolety, žaluzie nebo screenové rolety za mimořádně nízké ceny.
 

Zdroj fotografií: LOMAX

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.