Tradiční dvoukřídlová a rolovací vrata mají co nabídnout i dnes. Musí být ale kvalitní

Dlouho platilo, že výběr garážových vrat byl omezen v podstatě na dva druhy. Nejrozšířenější dvoukřídlový typ doplňovala v menší míře vrata rolovací. Dnes je situace neporovnatelně lepší. Nejpopulárnější variantu představují vrata sekční, druhou pak vrata posuvná. Přesto se v následujícím článku zaměříme na klasická dvoukřídlová a rolovací vrata. I ona totiž prošla pečlivým vývojem, prodělala nejedno zdokonalení a dnes místo nucené volby poskytují dobré a moderní řešení.

Vrata rolovací

  • Druh vrat otevíraný do prostoru nadpraží. Strop je tedy ponechán zcela volný. K němu je pak možno umístit třeba závěsné nosiče na autopříslušenství. Vrata jsou díky své konstrukci vhodná i do garáží, u jejichž stropů jsou nosné části domu nebo vodní či elektrické rozvody.
  • Mezi výhody patří především snadná a rychlá montáž bez nutnosti zdlouhavých stavebních úprav. Pokud je to nezbytné, lze vrata montovat i z vnějšku garáže. Jejich přítomnost pak nezabere ani centimetr.
  • Jejich konstrukce je velmi jednoduchá a údržba díky tomu snadná. Přesto však, pokud jsou kvalitní, poskytují dobrou ochranu před násilným vniknutím.
  • Podle přání je možnost namontovat pružinové či elektrické ovládání. K jejich otevírání či zavírání je tedy nutná buď velmi malá, nebo dokonce žádná fyzická námaha. Obsluha je díky tomu komfortní.
  • V případě poškození některé z lamel, například při kolizi s autem, je její výměna také snadnou záležitostí.
Rolovací vrata LOMAX

Vrata dvoukřídlová

  • K hlavním výhodám tohoto druhu vrat patří velmi jednoduchá konstrukce a tím pádem také údržba. Choulostivější součásti, jako například vodicí lišty nebo kolejnice, zde zcela chybí.
  • Moderní produkty mají pevný a odolný hliníkový rám. Tím je zaručena dobrá ochrana před zloději, vrata ale zároveň zůstávají lehká. Jejich obsluha tak není, na rozdíl od dřívějška, zbytečně namáhavá.
  • Pečlivě navržené výrobky mají úhel otevírání až 180 stupňů. Díky tomu je eliminována jedna z hlavních nevýhod starších verzí dvoukřídlových vrat, tedy omezené otevírání a následkem toho i složitý vjezd či výjezd z garáže.
  • Také v tomto případě lze ponechat volný průchod pootevřením jednoho z křídel.
  • Tradiční koncepce je vhodná především pro rekonstrukce starších budov, kde si majitelé přejí zanechat jejich původní ráz. Vhodná je ale i pro novostavby.
Dvoukřídlová vrata Lomax

 

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.