S nástupem zimního období může u stavby nastat celá řada nečekaných situací, které jsou spojené s nízkými teplotami či nevyzpytatelným počasím. Pozor by si proto člověk měl dát nejen na správné těsnění jednotlivých částí domu, ale také na námrazu nebo větší přívaly sněhu. Čemu u jednotlivých částí pláště stavby věnovat v zimě pozornost?
Hliníkové dveře řeší problém s údržbou
- Ještě před nástupem zimy by uživatel měl zkontrolovat stav těsnění u oken či dveří, zejména pak u starších výrobků.
- Právě netěsnými výplněmi stavebních otvorů dochází ke snižování teploty v kritických místech, jako je rám a ostění v jeho těsné blízkosti, a to až o několik stupňů.
- V takových případech pak může docházet ke zvýšené kondenzaci, vlhnutí, plesnivění a jiným závažným problémům.
- Uvedené limity lze v případě vchodových dveří v současnosti eliminovat volbou jejich hliníkového provedení.
- Toto řešení prakticky nevyžaduje údržbu a při dlouhé životnosti plní svoji funkci i v extrémních podmínkách.
Pozor na zvýšenou vlhkost v garáži
- Důležitá je i péče o prostor garáže, především kvůli většímu množství vody, které se sem v zimě dostává na autě v podobě zbytků sněhu či námrazy.
- Vůz je proto dobré alespoň rámcově očistit, kvůli zvýšené vlhkosti totiž může docházet ke korozi kovových částí auta nebo vybavení garáže, případně ke vzniku plísní.
- Kvalitní garážová vrata jsou proti korozi chráněna použitím moderních materiálů, vyplatí se nicméně dbát na údržbu prostoru kolem nich
- V případě náledí kolem vjezdu do garáže proto odborníci doporučují používat písek namísto posypové soli. Její agresivní charakter totiž může způsobit degradaci spodních částí vrat.

Námraza stínicí techniky je výjimečnou záležitostí
- Námraza se ve výjimečných případech a při extrémním počasí může týkat i stínicí techniky
- Při silných mrazech tak odborníci doporučují u větrání místností s výrazně vyšší vlhkostí raději vytáhnout předokenní rolety, aby vodní pára nezůstávala například v perforaci jejich lamel a dále nezamrzala.
- Sporadickým jevem je pak možné přichycení spodní části venkovních žaluzií k parapetu či zemi při mrznoucích deštích. K roztání ledu dochází zpravidla velmi brzy, uživatel tak tuto skutečnost prakticky nezaregistruje.
- U delší dobu nevyužívaných objektů, například chat, se při zapadnutí stínicí techniky sněhem doporučuje jeho opatrné odhrnutí.
- Pokud současně dojde i k námraze, neměla by být odstraňována svépomocí. Neodborný zásah totiž může vést k poškození lamel či vodících lišt.
- Vyplatí se proto obrátit na odbornou firmu, případně počkat do doby, než mrazy povolí.
Sníh zatěžuje střechy především v nížinách
- Pro střechu v zimních měsících představuje největší výzvu spadený sníh.
- V horských oblastech bývají střechy konstruovány s vyšším sklonem, riziko velké sněhové zátěže se tak týká hlavně staveb v nížinách.
- Při vyšším nánosu sněhu je dobré bílou pokrývku odstranit, stejné řešení by pak mělo přijít i v momentu, kdy je střecha kvůli sněhu nerovnoměrně zatížená.
- Rozhodně se v tomto směru nevyplatí čekat až na oblevu, především kvůli extrémní zátěži na střechu.
- Odstraňování sněhu či rampouchů by přitom měl provádět vždy odborník, ať už kvůli riziku zranění či poškození střešní krytiny.
- Ještě před zimou je pak dobré zkontrolovat také izolační funkci střechy, aby se eliminovala hrozba zatékání do pláště během oblevy.
