Vše, co potřebujete vědět o programu Nová zelená úsporám Light

Nově si důchodci a lidé s nízkými příjmy mohou podat žádost o zálohovou dotaci z programu Nová zelená úsporám Light. Patříte do této skupiny nebo jen hledáte informace pro rodiče, kteří se zajímají o příspěvek na zateplení domu? Čtěte dále a dozvíte se, jaké jsou podmínky, na co se dotace vztahuje i kolik finančních prostředků dostanete.

Kvalitnější bydlení a nižší náklady za energie

Hlavním cílem programu Nová zelená úsporám Light je umožnit nízkopříjmovým občanům realizovat úsporná opatření, která se významným dílem podílí na snižování nákladů za energie. Energetická náročnost starších domů je totiž mnohdy tristní – teplo uniká přes nezateplené stropy, střechu nebo netěsnými okny.

Pokud splníte podmínky pro schválení žádosti, můžete mít díky této dotaci lepší a kvalitnější bydlení a ušetřit za elektřinu a plyn. Velmi příjemným bonusem je pak možnost získat příspěvek formou zálohy, tedy ještě předtím, než se do úprav domu pustíte.

Pro koho je program NZÚ Light určený?

O příspěvek z Nové zelené úsporám Light si můžete požádat tehdy, když doložíte, že všichni členové domácnosti pobírají starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, případně domácnost pobírá příspěvek na bydlení v období od 12. září 2022. Program tedy cílí na starší a nízkopříjmové občany, ne na ekonomicky aktivní, jako je to u programu Oprav dům po babičce.

Podmínky pro podání žádosti aneb co je třeba doložit
 

 • vlastnictví nebo spoluvlastnictví rodinného domu nebo rekreační stavby s trvalým pobytem od 12. září 2022
 • potvrzení o pobírání důchodu či příspěvku na bydlení
 • doklad o vlastnictví bankovního účtu, na který vám bude příspěvek vyplacený
 • fotodokumentaci upravovaných míst před a po realizaci
 • odborný posudek k navrhovaným úsporným opatření
   

Posudek vám zdarma vypracují zástupci EKIS, m-EKIS nebo Místních akčních skupin. Žádost o dotaci můžete podat on-line před i po realizaci, ale také během provádění úprav. Je k tomu nutné zřídit si bankovní identitu nebo Identitu občana.

Kvalitní okna a dveře zamezí úniku tepla
S dotací Nová zelená úsporám získáte vstupní dveře a okna LOMAX ještě výhodněji.

O jakou dotaci si můžete zažádat?

Nabídka dotací v tomto programu je poměrně široká a záleží jen na vás, kterou si vyberete. Můžete kombinovat i více úsporných opatření najednou. A abychom nezapomněli – stát vám vyhoví i v případě, že jste již v minulosti žádali o dotaci z programu Nová zelená úsporám Standard. Do čeho se tedy můžete pustit a jaký příspěvek získáte?
 

 • 6 000 Kč/bm (celkem až 150 000 Kč) na zateplení fasády vhodnými tepelně-izolačními materiály
 • 120 000 Kč na kompletní zateplení střechy
 • 50 000 Kč na kompletní zateplení stropu pod nevytápěnými prostory nebo v obývaném podkroví
 • 60 000 Kč na kompletní zateplení podlahy na zemině nebo nad nevytápěnými prostory
 • až 150 000 Kč na výměnu oken ve vytápěných místnostech
 • až 150 000 Kč na výměnu vchodových dveří
 • 90 000 Kč na termický nebo fotovoltaický ohřev vody
   

Využijte dotačního programu Nová zelená úsporám Light a rozlučte se s okny nebo vchodovými dveřmi, kterými profukuje. V LOMAXu vám pomůžeme vybrat nové, které splňují nejlepší standardy termoizolace. Stačí nám zaslat nezávaznou poptávku.
 

Poptat okna a dveře LOMAX

 

Zdroj fotografií: LOMAX

 

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.