Úspory za elektřinu v Česku rostou. Šetřit pomáhá zateplení i stínicí technika

Česká republika patří v Evropě mezi země s nejnižší spotřebou elektřiny na obyvatele. Podle dat Eurostatu spotřebovali Češi v roce 2022 průměrně 3 500 kWh elektřiny na osobu, což je o 40 % méně než evropský průměr. Co jim pomáhá snižovat výdaje a jak můžete ušetřit na energiích i vy?

Podle Energetického regulačního úřadu české domácnosti úspěšně navazují na klesající spotřebu z minulých období. V prvním čtvrtletí 2023 klesla spotřeba elektřiny ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2021 dokonce téměř o 15 %. Na tomto stavu se podle odborníků podepisuje snaha Čechů investovat do úsporných opatření..

Zateplením fasády ušetříte na vytápění až 50 %

Jedním z takových opatření je zateplení fasády, které snižuje tepelné ztráty budov a zvyšuje jejich energetickou účinnost. Tímto způsobem můžete ušetřit náklady na vytápění i klimatizaci v průměru od 40 do 60 %. Zateplení fasády mimo jiné zlepšuje mikroklima v interiéru, snižuje hluk a prodlužuje životnost budovy. Navíc nevyžaduje žádnou dodatečnou energii ke svému „provozu“. Špatně izolovaná fasáda často způsobuje přehřívání budov v létě a hlavně masivní úniky tepla v zimě. V důsledku toho bývá dům označen horší známkou energetické náročnosti.

Profukuje vám okny? Očekávejte průvan i v peněžence

Když přiložíte ruku k okennímu rámu a ucítíte průvan, je to jasné znamení, že vám touto byť neviditelnou škvírou utíkají peníze. Okny ale nemusí profukovat, aby se jejich účinnost negativně projevila na účtech za energie. Ty staršího data výroby splňují naprosto odlišné normy než současná moderní okna, u nichž výrobní technologie postoupila vpřed.

Podobně jsou na tom i vchodové dveře nebo garážová vrata. Zvlášť v případě, kdy je garáž součástí domu, se vyplatí investovat do nových vrat s pečlivě navrženými sekčními panely, která přispějí k zateplení. Třešničkou na dortu je pak automatické ovládání garážových vrat a vybavení infrazávorou, která zajistí, že:

  • se vrata po projetí vozu a předem nastavené době sama zavřou,
  • čímž nehrozí zbytečné úniky tepla v zimě nebo přehřívání v létě.

Výměnou tohoto domovního příslušenství tak můžete ročně ušetřit nezanedbatelnou částku, protože například jen starými okny uniká až 40 % tepla.

Sekční vrata s motorickým pohonem
Funkce Speed vrata otevře a zavře mnohem rychleji než běžné pohony. Systém BlueLine má v pohotovostním režimu navíc mimořádně nízkou spotřebu 0,6 W.

Moderní stínicí technika v zimě není jen na okrasu

Možná si říkáte, že je stínicí technika dobrým služebníkem jen v létě. Ano, chrání interiér před přehříváním nebo UV zářením, které degraduje nábytek či podlahy. Ve srovnání s klimatizací je také ekologičtější a zdraví prospěšnější. Důležitou roli ale sehrává i v zimě, dokáže totiž efektivně bojovat s úniky tepla.

Nejefektivnějším řešením jsou venkovní rolety, které snižují náklady na vytápění až o 10 %. Podobnou účinnost pak mají venkovní žaluzie, případně screenové rolety. V zatažené poloze nepustí teplo ven a zimu dovnitř, takže když se v noci o pár stupňů ochladí, s teplotou v místnosti to sotva hne. Jejich přidanou hodnotou je také lepší zabezpečení domácnosti, větší soukromí nebo eliminace hlučnosti, u žaluzií navíc regulace přirozeného osvětlení.

Chytrá domácnost je dalším krokem k úspoře

Motorický pohon je dnes už jakýmsi standardem, který volí stále více uživatelů stínicí techniky. Pokud však venkovní žaluzie nebo předokenní či screenové rolety dovybavíte světelnými čidly, samy se stáhnou nebo vytáhnou v závislosti na venkovních podmínkách. Na chytrou domácnost můžete pomocí aplikace napojit i systém vytápění. Za slunečného zimního dne pak inteligentní domácnost pozná, že má stínění vytáhnout a topení ztlumit nebo vypnout. Není proto nic jednoduššího, než se usadit do svého moderního křesla a domácnost pohodlně ovládat pouze z mobilního telefonu, nebo celý proces rovnou svěřit světelným čidlům, které přesně ví, kdy je ten správný čas zakročit. Tímto způsobem pak můžete ušetřit na energiích tisícovky ročně

Jak se dá ještě ušetřit na energiích?

  • dodržování zásad správného větrání
  • modernizace topných systémů, např. výměna kotle
  • topení klimatizací na principu tepelného čerpadla
  • nepřetápění interiéru
  • výměna nehospodárných spotřebičů a žárovek

 

Potřebujete poradit s výběrem garážových vrat, oken nebo stínicí techniky? Obraťte se na LOMAX. Rádi se vám budeme věnovat ve vaší nejbližší pobočce, online i telefonicky.

 

Zdroj fotografií: LOMAX 

 

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.