Jak zabezpečit okna před dětmi

Pokud máte doma malé děti, pravděpodobně mezi vaše noční můry patří i představa, že vypadnou z okna. Zejména pokud máte zvědavé a neohrožené batolátko nebo neposedu, který rád zkoumá okolí. Nešťastnému pádu však můžete zabránit několika jednoduchými a efektivními způsoby. Pomůžeme vám vybrat ten pravý.

Kdy přichází chvíle pro zabezpečení oken?

Minimálně jednou v životě tento problém řeší všichni rodiče, snad jen s výjimkou rodin, které bydlí v bungalovu či v přízemí. Od okamžiku, kdy se malí šikulové poprvé postaví a začnou se batolit, je nutné být ve střehu a zabezpečit okna tak, aby z nich děti nevypadly a neublížily si. Každým rokem přijde k úrazu v důsledku pádu z okna řada dětí, proto není radno toto riziko podcenit. Naštěstí je na trhu k mání celá řada bezpečnostních prvků, které by měly vaše ratolesti před pádem z okna ochránit. Pojďme si je představit.

Dětská pojistka na okna: nejjednodušší řešení

Jedním z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů, jak ochránit vaše děti, je pořídit bezpečnostní pojistky na okna. Mohou být buď opatřené zámkem, nebo bez něj. V uzavřené poloze umožňují pojistky otevřít okno pouze na „ventilačku“, dokořán je otevřít nelze.

Typy dětských pojistek

Mezi základní typy dětské pojistky patří závorový zámek, který se připevní vruty přímo na okenní rám. Rozlišujeme typ tlačítkový, klíčový a kombinovaný. Další druhy pojistek na okno jsou založené na rameni, řetízku, či pásku, které spojují rám s okenním křídlem a zabraňují tak úplnému otevření okna.

Možností je i tlačítková vložka pod kliku kompatibilní s různými typy klik, proto s velkou pravděpodobností půjde vložit pod vaši stávající okenní kliku. Pokud na vložce nestisknete tlačítko, není možné klikou otočit.

Přečtěte si také: Proč si vybrat plastová okna a kdy uvažovat o jiném typu

Bezpečnostní kliky na okna

Další možností jsou okenní kliky, které mohou být uzamykatelné, nebo s pojistným knoflíkem. I když vybavíte uzamykatelnými klikami všechna okna, bude vám stačit jeden klíč. Ten je totiž jednotný pro všechny zámky. Ke klikám s bezpečnostním pojistným knoflíkem pak klíč nepotřebujete. Pokud u této kliky, která má čtyři polohy, nezmáčknete zároveň knoflík, což dítě nesvede, okno neotevřete. 

Uzamykatelná okenní klika
Pokud vybavíte uzamykatelnými klikami všechna okna, bude vám stačit jediný klíč.

Bezpečnostní skla ochrání dítě před pořezáním

Pád z okna však není jediné nebezpečí, které vašim špuntům hrozí. Velké riziko představuje i pořezání střepy v případě rozbitého okna. Chcete možnost podobného úrazu vyloučit? Ať už si zvolíte okna plastová, hliníková či dřevěná, doporučujeme pořídit do oken bezpečnostní skla. Speciální fólie uvnitř okna drží sklo při rozbití pohromadě, aby se nevysypalo. Zároveň znesnadňuje cestu zlodějům.

Elektronický systém hlídání

Nešťastnému otevření okna lze zabránit nejen mechanickými pojistkami, ale v dnešní době také elektronickým systémem na bázi magnetických čepů a čidel. Pokud dojde k otevření okna, systém vás na to upozorní přes zařízení, na které je napojen. Také toto řešení účinně chrání váš dům proti vloupání.

 Rozbité sklo v okně s bezpečnostním sklem
Doporučujeme pořídit do oken bezpečnostní skla. Speciální fólie uvnitř okna drží sklo při rozbití pohromadě, aby se nevysypalo.

Venkovní stínění odvede také svou práci

Před pádem z okna dostatečně ochrání také některý z typů venkovního stínění, jen je třeba vybrat vhodný typ ovládání, na než vaše dítě jen tak nedosáhne. Ideální jsou venkovní žaluzie, které mohou zůstat před okny stažené i přes den a prostup světla dovnitř regulujete pouze naklápěním lamel. Žaluzie vám zároveň budou snižovat náklady na energie a v létě u vás doma udrží příjemné klima.

Podobnou službu z hlediska zabezpečení oken před dětmi odvedou i screenové rolety. Chrání vaše soukromí a přitom zachovávají výhled. Do jisté míry jsou bezpečnostním prvkem i sítě proti hmyzu.

Chcete řešení zdarma? Odšroubujte z oken kliky

Nu a pak je tu samozřejmě i zabezpečení oken pro ty, kteří rádi ušetří a nehledí přitom na design či eleganci. Stačí ze všech oken kliky jednoduše odmontovat a k jejich otevírání používat jedinou, kterou budete mít dobře schovanou. 

Ať si vyberete jakékoli zabezpečení, mělo by být spolehlivé a mít snadné ovládání. Při nákupu oken LOMAX vám rádi doporučíme ideální řešení tak, abyste se o vaše malé rošťáky nemuseli strachovat. 

Zastavte se za námi na nejbližší pobočku LOMAX, kde můžete vaše potřeby probrat s profesionály v oboru, nebo nám pošlete nezávaznou poptávku.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, LOMAX

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.