Jsou lepší plastová, hliníková nebo dřevěná okna?

Místnost s plastovým a hliníkovým oknem

Okna v domě plní mnoho funkcí, které přispívají k dlouhodobému komfortu bydlení. Jejich výběr byste tedy neměli brát na lehkou váhu. Rozhodnout se pro ten nejvhodnější typ ale nemusí být jednoduché, proto jsme pro vás připravili přehled, který vám přiblíží výhody a nevýhody plastových, dřevěných a hliníkových oken.

Čím se řídit při výběru oken?

Pokud pořizujete nová okna, v první řadě byste měli vzít v potaz prostředí, ve kterém se nachází stavba, i její charakter. Panuje okolo hluk z dopravních prostředků? Jaké jsou povětrnostní podmínky? Jedná se o moderní novostavbu, nebo starší chalupu? Před výběrem oken je důležité si také ujasnit, co od nich očekáváte a jaké máte priority, protože každý typ vyhovuje jiným nárokům.

V konečném důsledku nehraje ani tak roli materiál, jako kvalita zpracování a výbava oken, zasklení nebo stavební hloubka daného profilu. Tyto parametry rozhodují o tepelně-izolačních vlastnostech, bezpečnosti i schopnosti izolovat hluk. Osazení trojsklem, větší hloubka zasklení nebo profil typu A s šířkou vnější stěny alespoň 2,8 mm tak přirozeně sníží tepelné ztráty, kvalitní kování s bezpečnostními prvky zase nedovolí průniku nepovolaných osob.    

Rodinný dům s plastovými okny s povrchovou úpravou
Díky možnostem povrchové úpravy plastových oken podtrhnete moderní styl svého domu.

Plastová okna? Výhodná a spolehlivá

Proč plastová okna? Lákají svou výhodnou cenou, ale i vlastnostmi, které se pozitivně odráží na účtu za energie. Díky široké nabídce plastových profilů vyhoví všem tepelně-izolačním požadavkům. Plastová okna LOMAX jsou vybavená kvalitním profilovým systémem VEKA, proto jsou pevná, stabilní a mají přesný chod. Speciální podkladní profil, který zabraňuje úniku tepla pod oknem, z nich dělá produkt s nejlepší tepelnou izolací.

Kromě úspory energie je benefitem plastových oken jejich odolnost a pevnost, a to i u křídel větších rozměrů. Pro velké prosklené plochy je ale toto řešení spíše nevhodné z důvodu možného kroucení profilů. 

Máte vysoké nároky na vzhled oken? Nemusíte se omezovat na klasické bílé provedení, ale můžete vybírat z pestré palety barevných kombinací nebo imitace dřeva a hliníku. 

Výhody

Nevýhody

 • nižší pořizovací náklady
 • nevhodná pro velkoformátové rozměry
 • výborné termo-izolační vlastnosti
 • rozpínavost vlivem tepla
 • vysoká odolnost a životnost více než 30 let
 • nižší životnost u profilů s šířkou vnější stěny pod 2,5 mm
 • jednoduchá údržba
 
 • možnost volby vzhledu
 
Hliníkové okno s úzkým rámem
Hliník je přirozeně velmi pevný materiál, proto se dá profilovat i do úzkých rámů.

Hliníková okna – špičkové řešení s nenáročnou údržbou

U moderních staveb jsou současným trendem velké prosklené plochy, pro které není jiná alternativa než hliníkový profil. Koneckonců, hliníková okna svým designem podtrhují moderní vzhled novostavby. Díky široké nabídce RAL povrchů a eloxovaných úprav je možné je sladit dokonce i s plastovými vchodovými dveřmi nebo garážovými vraty.

Mezi jejich výhody patří dokonalá tvarová pevnost, odolnost a několikanásobně delší životnost, než má většina nabízených typů oken. Podobně jako plastová okna nejsou náročná na údržbu a z hlediska tepelné izolace se jim s přehledem vyrovnají. Co vás může od pořízení hliníkových oken odradit je vysoká cena, z dlouhodobého hlediska se však jedná o výhodnou investici.

Výhody

Nevýhody

 • dokonalá pevnost a přesný chod
 • vyšší pořizovací náklady
 • životnost i více než 60 let
 
 • možnost profilace do úzkých rámů
 
 • vhodné pro velké prosklené plochy
 
 • vysoká úroveň tepelné izolace
 
 • jednoduchá údržba
 
Dřevěné okno s antracitovým nátěrem
I dřevěná okna můžou dostat moderní antracitový vzhled.

Dřevěná eurookna – klasika pro město i venkov

Svým vzhledem perfektně zapadnou na chalupu, do penzionu nebo všude tam, kde chcete zachovat původní vzhled stavby. Dřevo je ale nadčasový materiál, který se hodí i do moderní výstavby. Důvodem, proč zvolit dřevěná okna, jsou bezesporu jejich výborné tepelně-izolační vlastnosti. V LOMAXu jich dosahujeme větší hloubkou zasklení, dvojitým těsněním, izolačním dvoj- nebo trojsklem a přerušeným tepelným mostem.

Při správné údržbě může životnost dřevěných oken dosáhnout 100 i více let. Na tomto faktoru se podílí i volba druhu dřeva, kvalita povrchové úpravy a ona zmiňovaná péče.  Dřevo reaguje na vlhkost a změny teplot, proto byste měli ve vlhkém počasí rámy osušit a pravidelně jim dopřát nový nátěr.

Výhody

Nevýhody

 • přirozený a nadčasový vzhled
 • vyšší pořizovací náklady
 • výborná tepelná izolace
 • náchylnost k poškození vlivem počasí
 • životnost více než 100 let
 • nutnost pravidelné údržby
 • povrch je možné sladit s interiérem domu
 

Čemu při výběru oken přikládáte větší váhu?

Abychom vám výběr nových oken a jejich materiálu co nejvíce zjednodušili, máme pro vás stručnou tabulku s jednoduchým srovnáním jednotlivých druhů oken z hlediska ceny, údržby a životnosti.

 

PLASTOVÁ OKNA

HLINÍKOVÁ OKNA

DŘEVĚNÁ OKNA

cena

nejlevnější

nejdražší

levnější než hliník

údržba

nevyžadují téměř žádnou údržbu

nevyžadují téměř žádnou údržbu

nutná pravidelná údržba a obnova nátěrů

životnost

více než 30 let

60 let

až 200 let

 

Pokud stále nevíte, jaká okna vybrat do rodinného domu nebo na chatu, navštivte jednu z vašich nejbližších poboček LOMAX, kde vám náš vyškolený personál rád poradí. Nebo nám můžete zanechat vzkaz a my se vám ozveme.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, LOMAX

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.