Jak změřit okna při výměně

Chystáte se vyměnit stará okna za nová? Základem úspěšné výměny je správné měření rozměrů oken. V našem článku se dozvíte, jak na to, co k měření potřebujete a jaké údaje jsou důležité. A k tomu ještě přihodíme pár dalších tipů.

Co budete k měření oken potřebovat

Ať už chcete stará okna vyměnit za nová hliníková oknaplastová okna nebo dřevěná eurookna, měli byste především znát velikost oken. K měření budete potřebovat pouze svinovací metr, přesné oko, zápisník a tužku.

Jaké rozměry oken jsou důležité?

Rozměry, které nás budou zajímat především, jsou výška i šířka oken, dále hloubka a šířka venkovního a vnitřního parapetu. A jak měřit jednotlivé rozměry správně?

Šířka okna

Šířku okna vždy měříme od jednoho ostění ke druhému. (Ostění jsou boky zděného okenního otvoru. Tedy měříme ode zdi ke zdi.) Šířku změřte raději na více místech a zapište si nejmenší číslo, a to na milimetry přesně. K naměřené šířce je obvykle potřeba přidat přibližně 5–10 mm na každé straně kvůli zapuštění okna za ostění. Pokud chcete mít naprostou jistotu, u okraje okna odstraňte kousek omítky a zjistěte, jak hluboko je okno do omítky zapuštěné. 

Výška okna

Výšku okna měříme od venkovního parapetu po horní ostění. Opět měřte na více místech a zaznamenejte si nejnižší údaj. K naměřené výšce připočítáme cca 10 mm pro založení okna za horní ostění a v dolní části odečteme 30 mm na podkladový parapetní profil. Celkově tedy od naměřené výšky stavebního otvoru odečteme 20–30 mm.

Venkovní a vnitřní parapet

K oknům patří také parapety. Hloubku venkovního parapetu měříme od místa osazení okna ke konci fasády a přičteme k ní přesah parapetu přes stěnu (obvykle 5 až 7 cm). Šířka venkovního parapetu se měří od levého k pravému ostění. Pokud se parapet bude do ostění zapouštět, přičtěte na každé straně 10 mm.

Hloubku vnitřního parapetu měříme od kraje okna k hraně vnitřní zdi a přičteme přesah parapetu přes stěnu, zpravidla 3 cm. Šířku vnitřního parapetu změřte od levé stěny k pravé. Pokud se bude zapouštět, přičtěte opět na každé straně 10 mm.

Pokud se ostění směrem od okna rozšiřuje, je potřeba změřit největší rozměr a parapety poté upravit seříznutím do šikminy podle tvaru ostění. Je vždy lepší mít širší parapet, který lze následně zkrátit.

Okna rodinného domu s venkovními žaluziemi
Státní dotaci můžete získat nejen na výměnu samotných oken, ale i na venkovní stínění.

Získejte na výměnu oken státní dotaci

Jak poznat, kdy je čas vyměnit stará okna? I když se vám zdá, že stávající jsou stále ještě v dobrém stavu, pravda je taková, že 20 let stará okna nikdy nemůžou těsnit ani zdaleka tak dobře jako kvalitní současná oknaNová okna výrazně zlepšují tepelně-izolační vlastnosti domácností, proto na jejich pořízení můžete čerpat od státu dotace například z dotačního programu Nová zelená úsporám

A stejně tak vám stát přispěje na předokenní rolety nebo venkovní žaluzie, které vám nejen zaručí úsporu na energiích v zimě, ale zároveň vám v interiéru uchovají příjemné klima v parném létě.

Okna změřená profesionálně a se zárukou?

Chcete mít jistotu, že výměna oken proběhne bez problémů? Pak se obraťte na LOMAX a vše, včetně měření oken, nechte na našich profesionálech. Na českém trhu jsme už přes 30 let a kvalita pro nás vždy byla na prvním místě. Zdarma vám okna zaměříme i naceníme. Stačí se zastavit na nejbližší pobočce LOMAX, nebo nám poslat nezávaznou poptávku

 

Poptat okna LOMAX
 

Zdroj fotografií: LOMAX, Depositphotos

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.