Příjemné klima v interiéru můžete mít i v létě. Díky venkovním žaluziím LOMAX s funkcí pasivního chlazení

Extrémní letní teploty nemusí nutně znamenat nesnesitelné vedro v bytě nebo v kanceláři. Řešením jsou venkovní žaluzie, které umí odstínit až 94 % tepelné energie. Fungují i jako prvek pasivního chlazení, takže efektivně brání přehřívání interiéru. Přečtete si, jak takové žaluzie fungují a čím můžete jejich efektivitu ještě zvýšit.

Fakt, že se klima na naší planetě otepluje, dnes již nikdo nezpochybňuje. Důkazem jsou stále se zvyšující průměrné teploty, a to nejen v letních měsících. A výjimkou není ani Česká republika. V období velkých veder ale může tepelná pohoda zavládnout v domácnosti i v kanceláři. Ideálním prvkem pro nastolení optimálního klimatu v interiéru jsou venkovní žaluzie, které fungují na principu pasivního chlazení.

Jaký je princip pasivního chlazení?

Pojem pasivní chlazení bývá v poslední době spojován hlavně s energeticky nenáročnými stavbami. Nemusíte ale hned stavět pasivní dům, abyste dosáhli tepelných úspor nebo snesitelných teplot v interiéru během tropických veder. Pasivního chlazení se totiž dá docílit i jinými způsoby. Jeho podstata tkví v tom, že především v parném létě sníží teplotu v interiéru a udrží ji v přijatelných hodnotách. Nespornou výhodu pak představuje skutečnost, že jeho provoz je takřka zdarma.

Zeleň vs. žaluzie – 30:94

Jak jsme již zmínili, pasivní chlazení lze řešit několika způsoby. Svou roli hraje situační orientace domu, zateplení, ale také stromy a keře v okolí. Podle studií dokážou listnaté stromy zachytit až 30 % slunečního záření, přičemž dále odpařují vodu z listů a tím se ochlazuje i okolní vzduch. Tomu dále napomáhá i přítomnost vodních ploch.

Příroda tu však v pomyslném souboji s moderními technologiemi odchází jako poražená. Mezi nejefektivnější způsoby pasivního chlazení patří venkovní stínicí technika. Venkovní žaluzie LOMAX se mohou pochlubit mj. naprosto klíčovou schopností: v zatažené poloze zadrží až 94 % slunečního záření. Teplotu v místnosti tak mohou snížit až o 10°C.

Právě eliminace možného přehřátí místnosti je hlavní podstatou žaluzií s funkcí pasivního chlazení. Díky tomu, že je pokoj kompletně zastíněný, se neohřívá vnitřní vybavení, dlažba příjemně chladí a v interiéru vládne tepelná pohoda.

Venkovní žaluzie do bytu

 

 Venkovní žaluzie jsou řešením i pro pasivní chlazení interiéru v bytových domech.

Venkovní stínění vyhrává i nad vnitřními žaluziemi a klimatizací

Z hlediska účinnosti jsou na tom venkovní žaluzie až 10x lépe než vnitřní. Ty sice v místnosti vytváří příjemný stín, ale průniku tepla nezabrání, protože se už stejně dovnitř dostalo skrze okenní sklo. Venkovní žaluzie ale zamezují průniku slunečních paprsků do vaší domácnosti ještě před okny. 

Spolehlivě také nahradí klasickou klimatizaci. I když jsou vstupní náklady srovnatelné, s venkovními žaluziemi vám nehrozí:

  • suchý vzduch v interiéru,
  • nachlazení, rýma či letní angíny,
  • vysoké náklady na provoz
  • nebo starosti a výdaje navíc za údržbu a čištění klimatizační jednotky.

Pokud se tedy rozhodujete, jestli pořídit venkovní žaluzie, nebo klimatizaci, tyto argumenty vám výběr pravděpodobně ulehčí.

Osazení žaluzií čidly zvyšuje efektivitu a brání jejich poškození

Dalším příjemným bonusem při pasivním chlazení interiéru je možnost osazení žaluzií slunečními a větrnými čidly, která poznají, zda je nutné:

  • zastínit místnost kvůli přemíře slunečních paprsků,
  • pustit dovnitř více světla při zatažené obloze
  • nebo je v případě silného větru zcela vytáhnout, aby nedošlo k jejich poškození.

Jako uživatel si můžete zvolit, zda chcete díky celkové automatizaci využít možností pasivního chlazení naplno, nebo se spokojíte s možností ovládat stínicí techniku na dálku pomocí tabletu nebo chytrého telefonu – klidně i z dovolené u moře.

Pojďte pasivně chladit se stínicí technikou LOMAX

V portfoliu venkovních žaluzií máme hned čtyři typy lamel ve třech různých tvarech. Zatím poslední novinkou je lamela Z90PRO, která nabízí nejlepší možné vlastnosti z hlediska odstínění a díky menší šířce zároveň působí jemnějším a luxusnějším dojmem. Montáž stínicí techniky je rychlá, snadná, cenově dostupná a zajistí pasivní chlazení bez jakýchkoliv dalších nákladů. Užijete si tak příjemný pobyt v domácnosti i v kanceláři, i když venku panují extrémní horka.

S výběrem venkovních žaluzií vám rádi poradíme ve vašem nejbližším showroomu LOMAX. Můžete nám také zaslat nezávaznou poptávku

 

Zdroj fotografií: LOMAX

 

 

 

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.