Ve stavebnictví stále více sílí trend ekologie a udržitelnosti. Zaměřuje se na materiály i hotovou stavbu

Ve stavebnictví stále více sílí trend ekologie a udržitelnosti. Zaměřuje se na materiály i hotovou stavbu

Pohodlný, hezký, ale také ekologický musí být nově navrhovaný či rekonstruovaný dům. Jeho vliv na životní prostředí patří ke stále více diskutovaným tématům. Například na vytápění, ohřev vody, větrání a klimatizaci má být energetická náročnost domů po roce 2020 podle nově zaváděných pravidel Evropské unie téměř nulová. Zajistit to mají moderní stavební materiály a systémy instalované do budov.

Následující řádky vám poradí, na co se při stavbě či rekonstrukci zaměřit, aby váš dům šetřil nejen peněženku, ale i přírodu.

Rodinný dům s prvky LOMAX

Stavební materiály a projekt vybírejte s rozmyslem

Projektování i stavbu je nutno skloubit dohromady, aby vše mělo smysl. Pozor si dejte zejména na toto:

  • kupovat pouze materiál vyroben environmentálně neudržitelným způsobem. Sebelepší a ekologičtější výrobky nemají smysl, pokud byly vyrobeny špatně. Zajímejte se proto, kdo a jak je vyprodukoval. Osvědčení výrobci mají na vše příslušný certifikát, který ekologičnost výrobku dosvědčuje.
  • pokud je to možné, je vhodné na stavbu vybírat tuzemské výrobky. Drtivá většina se kvalitou vyrovná těm zahraničním a jejich doprava nezatěžuje životní prostředí tolik, jako transport přes celou Evropu.
  • také projekt stavby musí splňovat určitá ekologická kritéria. Jedná se například o vliv na okolí, nebo spotřebu energií. Je k ničemu, pokud je dům sice postaven z ekologicky nenáročných materiálů, ale takovým způsobem, že životní prostředí dále nešetří. Například skleněná fasáda je sice módní, udržování přijatelné teploty v létě uvnitř stavby ale stojí zbytečně mnoho energie.
Venkovní stínění LOMAX

Ekologii pomohou moderní domácí aplikace

Ve chvíli, kdy máte stavbu hotovou, přichází na řadu vylepšování a dolaďování. Pomocí následujících způsobů nejen ušetříte nemalé peníze, vaše stavba bude navíc šetrná k životnímu prostředí:

  • úspory energie i peněz zajistí účinná stínicí technika. Vhodné jsou hlavně předokenní žaluzie či rolety. V létě pomohou ušetřit 20 až 30 procent nákladů za ochlazování interiéru, v zimě naopak zabraňují únikům drahocenného tepla. Tím pomáhají snižovat emise CO2.
  • pokud je budova větší a má již zmiňovaný skleněný plášť, zbytečným vydáním peněz i energie zabrání multifunkční fasáda. Ta nese prvky chránící interiér před přílišným slunečním svitem.
  • stále víc se do domácností prosazuje ovládání jejích prvků na dálku. Pomocí jednoho kliku na chytrém telefonu dostávají příslušné povely nejen garážová vrata, alarm, osvětlení či rolety, ale také veškeré elektrické spotřebiče či světla. Pokud tedy zapomenete například vypnout před odchodem z domu klimatizaci, situaci spraví elektronika.

Pokud si nejste s čímkoliv jistí, je lepší se poradit s odborníky. I zde totiž platí, že minimální investice do dobré rady se ve výsledku vyplatí mnohem více, než případné napravování chyb.

Horká novinka - screenové rolety

Chrání soukromí a zachovávají výhled

Screenové rolety

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.