Extrémní zátěži pro lidský organismus v létě uleví moderní stínicí technika i správné větrání.

Vysoké teploty, dusno, kolísající tlak vzduchu či silné sluneční záření. Nejen s tím se musí v létě potýkat lidské tělo. Pokud je takto nevhodným podmínkám vystaveno delší dobu, může to pro něj znamenat negativní a někdy i vážné důsledky. Je proto důležité maximálně je eliminovat.

Následujících několik tipů vám poradí, jak letní parna přečkat, pokud možno bez úhony a v pohodě.

Venkovní žaluzie zajistí v místnosti správnou teplotu

 • Během veder může snadno dojít k přehřátí interiéru kvůli nadměrnému slunečnímu záření. Obyčejné větrání často nepomáhá, protože venkovní teplota je velmi podobná.
 • Kvalitní venkovní žaluzie dokáží zadržet až 94 % tepelné energie a jsou až desetkrát účinnější než interiérové typy. Teplo totiž dovnitř vůbec nepustí. V případě vybavení čidly reagujícími na slunce interiér podle potřeby chladí, nebo naopak ohřívají. Samozřejmostí je i dobré světelné odstínění.
 • Díky venkovním žaluziím může být klimatizace puštěna na podstatně nižší výkon, nebo dokonce zůstat zcela vypnuta. Lidskému tělu tak nehrozí například nepříjemné nachlazení či teplotní šok.

Přílišný sluneční svit škodí. Předokenní rolety jej účinně odstíní

 • Ideální hodnota slunečního svitu v místnosti by se měla pohybovat kolem 100 až 500 luxů. V létě ale mohou být tyto hodnoty až 200 krát vyšší. Tělo pak reaguje například podrážděním, bolestmi hlavy nebo nespavostí.
 • Sluneční svit pomohou regulovat předokenní rolety. Také ony zastaví světelné paprsky ještě před vstupem do interiéru a jsou tedy mimořádně účinné.
 • Předokenní rolety lze vybavit slunečními čidly, které je vytahují nebo naopak uzavírají v závislosti na světelných podmínkách. Elektronické spínací hodiny zase reagují podle denní doby.
 • Zatažené rolety dokáží snížit hladinu hluku v interiéru až o 16 decibelů. Zvláště v noci tak prospívají zdravému spánku. Kvalitní výrobky navíc fungují i jako bezpečností zábrana proti zlodějům.
venkovní rolety, zabezpečení domu, úspory

Ideální vlhkost vzduchu zajistí větrání nebo zvlhčovače

 • Pro lidské tělo je ideální vlhkost vzduchu mezi 45 a 60 procenty. Pokud je nižší, bolí například člověka v krku, v případě zvýšených hodnot se mohou dostavit kupříkladu alergické reakce či kožní problémy.
 • Nižší vlhkost lze vyřešit pomocí speciálních zvlhčovačů vzduchu, které automaticky reagují na podmínky a udržují vzduch ideální.
 • Přebytečnou vlhkost lze naopak odstranit účinným větráním. Někdy stačí otevřít okna, jindy pomohou například ventilátory nebo speciální větrací systémy.

Při změnách tlaku se člověk nesmí fyzicky přetěžovat

 • Zvláště v létě jsou časté změny tlaku. Při takových podmínkách si musí dávat pozor hlavně citliví či nemocní lidé, opatrní musí být ale i ti zcela zdraví. Jakákoliv nadměrná fyzická námaha může totiž vyústit v nevolnost či dokonce kolaps.
 • Pokud jsou venkovní podmínky náročné, je dobré omezit námahu na minimum, v ideálním případě pak vůbec nevycházet ven.
Venkovní žaluzie LOMAX

 

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.