Šetření na stavbě se nevyplácí. Některé práce raději svěřte odborníkům

Šetření na stavbě se nevyplácí. Některé práce raději svěřte odborníkům

S příchodem teplého počasí na jaře a především v létě roste počet staveb či rekonstrukcí. Proti zimě je to v průměru až o 70 %. Řada lidí v poslední době dává přednost svépomocným pracím před stavebními firmami. Ušetřit se tak dají až statisíce korun. Zatímco bez pozemku vyjde jeden metr čtvereční domu postaveného svépomocí zhruba na sedm až dvanáct tisíc korun, u developerů je to totiž často až trojnásobně více. Odborníci ale varují, že ne na všem se šetření vyplácí. Dokonce naopak. Na následujících řádcích proto najdete několik dobrých rad a tipů, jak postupovat, pokud se rozhodnete stavět či rekonstruovat.

Stavba svépomocí:

Rozhodli jste se pro stavbu či rekonstrukci vlastními silami? Nezapomeňte hlavně na:

  • nechat si zpracovat kvalitní projekt stavby. Podle něj se budete při práci řídit. Pokud bude špatná už tato fáze, přinese mnoho potíží při realizaci. Vyplatí se proto pečlivost.
  • vytvořit si dobrý plán, co a jak dělat. Pokud si nejste s něčím jistí, obraťte se raději na profesionály. Vyhnete se tak vážným problémům.
  • zajistit si stavební dozor. Laik totiž odvedenou práci nebude umět pořádně zkontrolovat, nebo si s některými potížemi sám neporadí.
  • minimálně specializované práce, jako například montáže oken, stínicí techniky, dveří či garážových vrat, nechat odborníkům. Při neodborné montáži může snadno dojít k jejich poškození, řada výrobců navíc se správnou montáží spojuje záruky.
  • přenechat odborníkům také elektroinstalacivodovod a kanalizaci.
LOMAX - garážová vrata do boku

Stavba pomocí stavební firmy:

Pokud jste se rozhodli oslovit stavební firmu, zde je několik rad, jak postupovat v takovém případě:

  • nechat si udělat rozpočet stavby a rovněž projekt. Dobré je oslovit aspoň tři firmy a jejich nabídky porovnat. Pamatujte, že nejlevnější nemusí být zdaleka ta nejlepší.
  • stejně jako v prvním případě si zajistit stavební dozor. Platí totiž to stejné, co při stavbě svépomocí. Amatér zedníky pořádně nezkontroluje a nelze se spoléhat na jejich pečlivost.
  • odborné práce nechat specialistům. Ani v tomto případě nemá smysl snažit se ušetřit například při montáži dveří pomocí zedníků. I když by jistě řada z nich byla k takové práci ochotná, riziko poškození či úplného zničení výrobku je vysoké.
     

Na závěr pak máme ještě jedno doporučení. Pokud si nejste stoprocentně jistí, že stavbu svépomocí skutečně zvládnete, nechejte ji raději profesionálům. Takový postup totiž může být ve výsledku levnější, než případné složité opravy chyb či nedodělků, kterých se jako amatéři při práci dopustíte.

Montáž garážových vrat LOMAX

 

Máte zájem odebírat novinky?

Vyplňte níže svůj e-mail a odebírejte newsletter LOMAX.